TEKNIC EUCHNER EGL12X02RD0242000LK
MOQ : 1 Piece
TEKNIC EUCHNER EGL12X02RD0242000LK Specification
  • Wireless
  • No
  • Response Time
  • < 10 ms
  • Sensitivity
  • High Trigger Sensitivity
  • IP Rating
  • IP67
  • Application
  • Automated Production, Machine Tool, Conveyor Systems
  • Operating Temperature
  • -20C to +55C
  • Interface
  • Terminal Connection
  • Measurement Range
  • Switching distance up to 5 mm
  • Sensor Type
  • Electromechanical
  • Features
  • Robust, Fail-Safe, Guard Locking, LED Indicators
  • Signal Type
  • Digital
  • Cable Length
  • Prewired, 2 m standard
  • Power Consumption
  • Approx. 8 W
  • Mounting Type
  • Screw Mounting
  • Product Type
  • Safety Switch (EGL12 Series)
  • Material
  • High-Grade Engineering Plastic and Metal
  • Input
  • 24 VDC
  • Output
  • 2 NO / 2 NC Contact (Safety Switching Contacts)
  • Function
  • Guard Locking with Tumbling Lever Actuation
  • Usage
  • Industrial Machine Safety and Guard Monitoring
  • Accuracy
  • Precise Position Detection
  • Resolution
  • Fine Mechanical Actuation
  • Voltage
  • 24 VDC (+10% / -15%)
  • Weight
  • Approx. 400 g
  • Standards
  • EN ISO 14119, IEC 60947-5-1, EN 60947-5-1
  • Housing Color
  • Red/Black
  • Release Mechanism
  • Manual Release Button
  • Contact Rating
  • AC-15 3A/230V, DC-13 2A/24V
  • Auxiliary Contacts
  • Yes, for Signaling
  • Life Expectancy (Mechanical)
  • >1 Million Operations
  • Safety Category
  • Up to Category 4, PL e (EN ISO 13849-1)
  • Actuator Type
  • Spring-Loaded Lever
  • Shock Resistance
  • 30G (300 m/s2), 3 Pulses (11 ms)
  • Locking Force
  • 2000 N (Max)
  • Vibration Resistance
  • 10-55 Hz, 1 mm Double Amplitude
TEKNIC EUCHNER EGL12X02RD0242000LK Trade Information
  • Minimum Order Quantity
  • 1 Piece
  • Payment Terms
  • Cash in Advance (CID)
  • Supply Ability
  • 500 Pieces Per Month
  • Delivery Time
  • 7 Days
  • Main Domestic Market
  • All India
About TEKNIC EUCHNER EGL12X02RD0242000LK
  • Model Code: EGL12X02RD0242000LK
    Sensor Type: Inductive proximity sensor (non-contact detection of metals)
    Housing Diameter: M12 (12 mm threaded cylindrical body)
    Housing Material: Brass, nickel-plated
    Sensing Distance: 2 mm (flush mounting type)
    Operating Voltage: 1030 V DC (24 V typical)
    Output Type: NPN transistor
    Switching Function: Normally Closed (NC)
    Protection Rating: IP67 (dust-tight, water immersion up to 1 m)
    Connection Type: Cable version (2000LK = 2 m cable length)
    Switching Frequency: 500 Hz